16 sierpień 2022

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej

zdjęcie: Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej / fot. PAP
fot. PAP
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw. Ma ona na celu m.in. implementację prawa unijnego i uproszczenie procedur związanych z wejściem na rynek pracy ratowników medycznych i fizjoterapeutów.
REKLAMA

Nowelizacja ustawy wprowadza zmiany m.in. w ustawie z 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej. Zmiany te obejmują kwestie odnoszące się do swobody świadczenia usług oraz uznawania na podstawie przepisów koordynacji minimalnych wymogów w zakresie kształcenia.

Zgodnie z nowelizacją zmieni się organ, który prowadzi rejestr pielęgniarek i położnych wykonujących w Polsce czasowo i okazjonalnie zawód pielęgniarki lub położnej – z okręgowych rad pielęgniarek i położnych na Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych.

Ustawa zakłada też zmiany w minimalnych wymogach kształcenia położnych w ramach procedury automatycznego uznawania dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji położnych. Ponadto oświadczenie o zamiarze czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu będzie można złożyć w dowolnej okręgowej izbie pielęgniarek i położnych.

Nowelizacja wprowadza także rezygnację z przeprowadzenia Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego i z Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego. Likwidacja tych egzaminów ma umożliwić szybszy dostęp do zawodu fizjoterapeuty i ratownika medycznego i znacznie przyspieszy wejście na rynek pracy fizjoterapeutów i ratowników medycznych.

W noweli znalazł się też przepis, który ma umożliwić dokonywanie oceny badań klinicznych produktów leczniczych, w tym ich oceny etycznej, do czasu wejścia w życie ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz przepisy dające możliwość dla działania w obszarze weterynaryjnych produktów leczniczych.

Ustawa wprowadza także zmiany do ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zmiany mają na celu umożliwienie leczenia i transportowania z Ukrainy do Polski osób, które doznały obrażeń w wyniku działań wojennych. Należeć do nich mogą obywatele Ukrainy i osoby niebędące obywatelami tego kraju, a walczące po stronie ukraińskiej podczas trwającej wojny.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem zmian do ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, które wejdą w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 18 lipca 2022 r. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kamienna Góra
8.9°C
wschód słońca: 05:39
zachód słońca: 18:22
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kamiennej Górze

kiedy
2024-04-20 18:00
miejsce
Centrum Kultury, Kamienna Góra,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 20:00
miejsce
Centrum Biblioteczno-Kulturalne...
wstęp biletowany