reklama
kategoria: Na Sygnale
7 listopad 2022

Wspólnie zadbajmy o potrzebujących pomocy! Hipotermia to zagrożenie życia!

zdjęcie: Wspólnie zadbajmy o potrzebujących pomocy! Hipotermia to zagrożenie życia! / fot. KPP w Kamiennej Górze
fot. KPP w Kamiennej Górze
Osoby bez dachu nad głową, a także starsze czy schorowane są bardziej narażone na wyziębienie z powodu niskiej temperatury, które coraz częściej pojawiają się na terenie powiatu kamiennogórskiego. Niestety, co roku pojawiają się zgony z tego powodu. Kamiennogórska policja apeluje aby reagować na osoby potrzebujące, które są wśród nas! Wykonaj jeden telefon i uratuj komuś życie! Przeczytaj, co możesz zrobić do czasu przyjazdu służb ratowniczych. Jeżeli masz informacje o osobach bezdomnych przebywających w Twoim otoczeniu, zaznacz to na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.
REKLAMA

Już jakiś czas temu rozpoczęliśmy kalendarzową jesień i pogoda dostosowuje się do tej i następnej zimniejszej pory roku. Dzień jest krótszy, a temperatura w niektórych momentach bliska jest już zeru.

Te niskie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla osób, które nie posiadają dachu nad głową, a dodatkowo spożywają alkohol myśląc, że jest to dobry pomysł. Nie wiedzą jednak, że mocne trunki szybciej wychładzają organizm i może dojść do hipotermii. Dlatego dla nich, kilka godzin w niskiej temperaturze na ławce, skwerze czy w parku są bardzo niebezpieczne. Nie bądźmy obojętni i reagujmy, a być może nasz jeden telefon uratuje komuś życie!

Policjanci w tym okresie prowadzą wzmożone kontrole parków, skwerów czy opuszczonych budynków, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne szczególnie narażone na wychłodzenie, jednak nie są w stanie być we wszystkich takich miejscach.

Kamiennogórska policja apeluje aby wspólnie pomagać takim osobom. Liczymy na dobre serca ludzi, którzy nie przejdą obojętnie obok potrzebującego. Jeżeli uważasz, że sytuacja, w której się znajduje osoba, grozi bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia – zadzwoń na numer alarmowy 112! Szybka reakcja służb ratowniczych w przypadku wyziębienia organizmu ma kluczowe znaczenie.

Jeśli wiesz, że w Twoim rejonie znajduje się osoba bezdomna, która może potrzebować pomocy, możesz to również zaznaczyć na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez policjantów, dzięki temu odpowiednie instytucje będą mogły dotrzeć do tej osoby i jej pomóc.

Osoby starsze, schorowane czy samotne, lub znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, które nie potrafią lub nie są w stanie rozpalić w piecu czy zapewnić źródła ciepła podczas tej pory roku są kolejną grupą, od której nie powinniśmy odwracać wzroku. Jeżeli w Twoim otoczeniu znajduje się taka osoba, zastanów się czy nie zaproponować jej pomocy w tych podstawowych czynnościach. O takiej sytuacji możesz powiadomić jej rodzinę czy Ośrodek Pomocy Społecznej.

Intensywne działania służb zwiększają bezpieczeństwo osób bezdomnych. Nie zapominajmy jednak o tym, że my również możemy im pomóc, wykazując się obywatelską postawą i reagując na zagrożenie.

Jakie są objawy hipotermii?

Początkowo przy łagodnych objawach → osoba ma dreszcze, stopy i dłonie mogą być sine i są zimne, jest przytomna. W tym wypadku osoba jeszcze sama może sobie pomóc;

Kiedy temperatura ciała spada do 32-28 °C poszkodowany jest przytomny ale senny, zdezorientowany i obojętny. Nie jest sam w stanie sobie pomóc! Nie ma już dreszczy, a jego klatka piersiowa jest chłodna w dotyku.

Poniżej 28 ° C ofiara jest nieprzytomna, nie odpowiada na pytania, nie reaguje na bodźce, oddech ma płytki i bardzo wolny, a skórę w dotyku lodowatą. To jest moment, w którym serce może zatrzymać się w każdej chwili!

Jak udzielić pomocy?

Po pierwsze -> zadzwoń na numer alarmowy 112!

Unikaj wszelkich niepotrzebnych ruchów poszkodowanego. Przy hipotermii organizm pracuje na zwolnionych obrotach aby utrzymać przy życiu najważniejsze organy i każde poruszenie spowoduje przepływ krwi z tułowia osoby.
Ważne jest aby poszkodowanego, w zależności od warunków, przenieść do miejsca suchego, osłoniętego od wiatru i stopniowo zacząć ogrzewać. Zdjąć przemoczone ubranie, a następnie przykryć go śpiworem lub kocami, odizolować od zimna - również szyję i głowę.
Jeżeli poszkodowany jest przytomny i jest w stanie przełykać, można podawać mu powoli ciepły płyn.

W przypadku krytycznych objawów, kiedy poszkodowany jest nieprzytomny nie należy go rozbierać. Można ułożyć osobę z podkurczonymi kończynami. Ta pozycja może zapobiec utracie ciepła o kolejne kilka stopni.
Jeśli osoba przestanie oddychać lub nastąpi zatrzymanie krążenia niezwłocznie należy rozpocząć reanimację!
Pamiętaj jednak, że w stanie ostrej hipotermii trudno rozróżnić osobę od martwej. Sprawdź dokładnie funkcje życiowe abyś nie rozpoczął reanimacji zbyt wcześnie.

Nie bądźmy obojętni na ludzką krzywdę i wspólnie nie dopuśćmy do zgonów z powodu wyziębienia organizmu!

st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kamienna Góra
9.8°C
wschód słońca: 06:38
zachód słońca: 19:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kamiennej Górze

kiedy
2024-11-10 18:00
miejsce
Dom Kultury w Lubawce, Lubawka,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 18:00
miejsce
Centrum Kultury, Kamienna Góra,...
wstęp biletowany