Przemoc karmi się milczeniem!

zdjęcie: Przemoc karmi się milczeniem! / fot. KPP w Kamiennej Górze
Obojętność na krzywdę ludzką, wciąż pozostaje jedną z największych chorób cywilizacyjnych. Brak współczucia wobec starszych, chorych, szeroko pojęta „znieczulica” na osoby potrzebujące pomocy, a także brak reakcji, usprawiedliwianie, czy przyzwolenie na niepożądane zachowania, niosą za sobą bolesne konsekwencje.

Nierzadko osoby, które były świadkami przemocy używają stwierdzeń: „To nie moja sprawa”, „Nie chcę się wtrącać”, „To nie mój problem”. Tymczasem ofiary przemocy nie chcą rozmawiać o tym, co je spotyka. Są zawstydzone, obwiniają siebie o zaistniała sytuację, boją się szukać pomocy, wolą aby ich problem nie ujrzał światła dziennego. Takie zachowanie odciska piętno na życiu i zdrowiu ofiar przemocy a także ich rodzin. Dlatego ogromną rolę odgrywa wsparcie i pomoc pokrzywdzonym. Jeżeli zdarza Ci się słyszeć krzyki i płacz za ścianą, lub w twoim otoczeniu dostrzegłeś osoby wycofane czy przygnębione, posiadające ślady na ciele, siniaki, nie bądź, obojętny, reaguj zanim będzie za późno! Nie pozwól aby agresor pozostał bezkarny, daj szansę ofiarom przemocy na nowe, szczęśliwe i spokojne życie! Przemoc ma wiele twarzy, to nie tylko agresja słowna i fizyczna. Człowiek może znęcać się nad drugim m.in. ekonomicznie czy poprzez zaniedbanie.

Jeżeli czujesz, że jesteś osobą dotkniętą przemocą – walcz o siebie i poszukaj pomocy!
W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia nie wahaj się i zadzwoń – 112 lub 47 87 362 00 (oficer dyżurny).

Możesz też zgłosić się do najbliższego Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Pomocy Rodzinie czy Ośrodka Interwencji Kryzysowej. W każdej z tych placówek otrzymasz pomoc, której potrzebujesz! Przysługują Ci porady i konsultacje telefoniczne, wsparcie psychologiczne, porady prawne, psychiatryczne i grupy wsparcia.

Na terenie powiatu kamiennogórskiego, działa również Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem „Lepsze Jutro 2024”, w którym możesz uzyskać bezpłatną pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną, prawną psychiatryczną, oraz szerokie wsparcie materialne i rzeczowe - tel. 781 621 821

Przydatne numery telefonów:

→ TELEFON ZAUFANIA DLA OSÓB STARSZYCH Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich - 22 635 09 54 (w poniedziałki - 17.00 – 20.00; w środy w godz. 14.00 – 16.00 - dyżur w tematyce choroby Alzheimera; w środy - 17.00 – 20.00; w czwartki - 17.00 – 20.00)
→Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" - 22 668-70-00 lub 801 120 002 (całodobowa infolinia)
→ Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Przeżywających Kryzys Emocjonalny - 116 123 (całodobowa infolinia)
→ Policyjny Telefon Zaufania - 800 120 226 (poniedziałek-piątek, od 9.30-15.30, połączenie bezpłatne)

mł. asp. Elwira Hajduga