Oszuści atakują przed świętami – ponad 6 tysięcy złotych straciło dwóch 57-latków z Kamiennej Góry poprzez fałszywą stronę banku i wiadomość
Świąteczny czas sprzyja działalności przestępczej, ponieważ jesteśmy zajęci i nierzadko roztargnieni. Czasami nie reagujemy na sygnały ostrzegawcze, które pojawiają się w naszej głowie, a wystarczy kilka minut żeby stracić pieniądze z konta, o czym przekonało się dwóch 57-latków z Kamiennej Góry.
Jeden z nich próbował zalogować się na stronę banku, jak się okazało poprzez fałszywą stronę. Natomiast drugi otrzymał smsa o wstrzymanej paczce z powodu niedopłaty i postanowił uiścić rzekomą opłatę. Niestety, Panowie stracili w ten sposób ponad 6 tysięcy złotych.
Kamiennogórska policja przypomina na co należy zwrócić uwagę przy korzystaniu z platform internetowych oraz jak się zachować w przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości.
Ta fałszywa wiadomość jest zbudowana zazwyczaj z dwóch części. Pierwsza ma zadanie wywołać szok i reakcję emocjonalną – wstrzymana paczka, odłączenie prądu, a druga podaje gotowe rozwiązanie, czyli link do strony, za pomocą której rzekomo można dokonać opłaty. Nie wchodźmy na nie, to jest oszustwo!
Zwróćmy uwagę na:
• Nieznanego nadawcę lub numer telefonu;
• Skrócone lub zmienione adresy stron internetowych;
• Urzędy nigdy nie proszą przy pomocy smsów o dopłaty;
• Instytucje bankowe nie powinny prosić o podanie danych osobowych w wiadomościach;
• Obecnie sieci komórkowe wychwytują niebezpieczne wiadomości i aplikacja wiadomości wyświetla komunikat – „Podejrzenie spamu”;
• Możemy sprawdzić swoje podejrzenia dzwoniąc do instytucji czy banku lub wpisując w wyszukiwarkę kluczowe słowa z wiadomości;
W przypadku korzystania z platform internetowych powinniśmy zwrócić uwagę na szyfrowane połączenie → prawidłowy adres zaczyna się od https. Początek http może świadczyć o oszustwie.
Kolejną rzeczą jest sam adres strony – skrócony albo zmieniony → oszustwo. Szata graficzna również może się różnić nieznacznie od prawdziwego, dlatego zwracaj uwagę na szczegóły!
Skuteczną metodą zabezpieczenia różnego rodzaju kont jest tzw. dwustopniowa weryfikacja. Polega ona na tym, że oprócz hasła, następuje potwierdzenie tego logowania poprzez wysłanie wiadomości np. sms z jednorazowym kodem. To znacznie utrudnia działanie cyberoszustów. Nawet jeżeli uzyskają dostęp do hasła, to nadal potrzebują telefonu komórkowego aby dostać się do konta.
Pośpiech to bardzo zły doradca, dlatego w każdej sytuacji powinniśmy zastanowić się dwa razy i dokładnie sprawdzić wszelkie możliwe elementy, które mogą uchronić nas przed oszustwem.
st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze