Kamiennogórska policja z akcją przeciwko nieprawidłowemu parkowaniu

zdjęcie: Kamiennogórska policja z akcją przeciwko nieprawidłowemu parkowaniu / fot. KPP w Kamiennej Górze
Zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest jednym z najważniejszych zadań spoczywających na barkach Policji. Dlatego też niezbędnym jest zwiększanie świadomości społeczeństwa w zakresie przepisów ruchu drogowego. W kamiennogórskim centrum w dniu 18 maja 2022 roku odbyła się akcja „Za kierownicą też trzeba myśleć”.

18 maja 2022 roku na terenie miasta Kamienna Góra prowadzona była akcja policjantów Ruchu Drogowego skierowana przeciwko nieprawidłowemu parkowaniu w centrum. Jednocześnie funkcjonariusze w ramach prowadzonych działań chcieli sprawdzić, a przede wszystkim poszerzyć wiedzę osób popełniających wykroczenia. Przygotowano pytania z podstaw, które każdy kierujący powinien znać m.in. zasad dotyczących zatrzymania i postoju pojazdu. Większość kierowców prawidłowo odpowiadało na zadane zagadnienie. Jak się okazało problemem była świadomość ludzi, co do warunków parkowania w strefie zamieszkania.
Przypominamy, że strefa zamieszkania to obszar, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. Natomiast wjazdy i wyjazdy są opatrzone odpowiednimi znakami drogowymi.
- 20 km/h ← to prędkość dopuszczalna;

- parkowanie odbywa się jedynie w miejscach wyznaczonych!
- dziecko do lat 10 w strefie zamieszkania może poruszać się hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego tylko pod opieką dorosłych;
Najważniejszą jednak sprawą jest to, że pierwszeństwo bezwzględnie ma pieszy. Może on poruszać się całą szerokością drogi.

Przypominamy, że na ulicach dojazdowych do rynku umieszczone są znaki drogowe informujące o wjeździe do strefy zamieszkania.

sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka