29 grudzień 2023

Kamienna Góra: miasto w Kotlinie Kamiennogórskiej

zdjęcie: Kamienna Góra: miasto w Kotlinie Kamiennogórskiej / Bartek Wawraszko/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Odkryj urok Kamiennej Góry, spacerując jej urokliwymi uliczkami. Zamek Książąt Świdnicko-Jaworskich, ratusz z XIV wieku i liczne zabytkowe kamienice przywołują ducha minionych epok.

Tego szukamy w Kamiennej Górze

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Kamienna Góra, Kamienna Góra praca, Kamienna Góra pogoda, powiatowa info Kamienna Góra, spotted Kamienna Góra, Kamienna Góra Gdynia.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Kamiennej Górze, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.
Udokumentowana historia miasta Kamiennej Góry zaczyna się od XIII wieku, gdy powstała osada targowa na skrzyżowaniu dwóch szlaków komunikacyjnych. Pierwsza pewna wzmianka źródłowa pochodzi z 1249 r., gdy benedyktyni z Krzeszowa wydali zgodę na przebudowę osady targowej Landishute na miasto na prawie magdeburskim.

W 1292 r. Kamiennej Górze nadano prawa miejskie za panowania księcia świdnickiego Bolka I, który wybudował zamek w 1286 r. i przekształcił osadę u jego podnóża w miasto na prawie magdeburskim.

Miasto rozwijało się dynamicznie pod rządami księcia Bolka II, wnuka Władysława Łokietka. W 1334 r. potwierdził i rozszerzył prawa miejskie, czyniąc Kamienną Górę ważnym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym i pograniczną twierdzą.

Pod koniec XIV w. księstwo świdnicko-jaworskie przeszło pod władzę króla Czech, Wacława IV. W 1526 r. Czechy, wraz ze Śląskiem, w tym Kamienną Górą, stały się częścią Habsburgów. Panowanie Habsburgów na Śląsku trwało ponad 200 lat i zakończyło się w 1742 r. po pierwszej wojnie śląskiej. Śląsk wraz z Ziemią Kamiennogórską przeszedł pod panowanie Prus do 1945 r.

Dzięki sprzyjającym warunkom klimatyczno-glebowym sukiennictwo rozwinęło się w Kamiennej Górze już w XIV wieku, a od XVI wieku zaczęto praktykować także tkactwo lnu. W XVII-XVIII wieku miasto stało się ważnym centrum produkcji i handlu płótnem lnianym oraz wyrobów wełnianych z dodatkiem lnu. Pierwsza fabryka powstała w 1841 r. jako mechaniczna przędzalnia lnu, która w 1845 r. posiadała 4 tysiące wrzecion. Firma Gruenfeld uruchomiła pierwszą tkalnię mechaniczną w 1862 r. W drugiej połowie XIX wieku w Kamiennej Górze działało kilka dużych firm lniarskich.

Od lipca 1944 r. do początku maja 1945 r. na terenie Kamiennej Góry działała filia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Więźniowie różnych narodowości, głównie Żydzi, byli zatrudnieni w miejscowym przemyśle, przekształconym na potrzeby zbrojeniowe III Rzeszy.

W dniu 9 maja 1945 r. żołnierze 21. Armii Radzieckiej pod dowództwem Dmitrija Gusiewa wkroczyli do Kamiennej Góry, inaugurując nowy etap w historii miasta, który charakteryzowała całkowita wymiana populacji. Niemieccy mieszkańcy stopniowo opuścili miasto, a od 1945 r. osiedlali się tam Polacy, głównie z Polski centralnej i zza Buga. Od 1999 r. Kamienne Góra jest stolicą powiatu województwa dolnośląskiego. Obecnie nadal jest istotnym ośrodkiem przemysłowym, posiadającym własną Specjalną Strefę Ekonomiczną Małej Przedsiębiorczości.

Nie przegap najważniejszych informacji

Fakty